بیمه بیکاری و شرایط و قوانین آن

بیمه بیکاری و شرایط و قوانین آن

به چه کسی بیکار میگویند؟

از نظر قانون بیمه بیکاری، بی کار به شخص بیمه‌شده‌ای گفته می‌شود که بدون میل و اراده خود بی کار شده و اکنون آماده به کار است و می‌تواند در محیط کار جدید فعالیت خود را آغاز کند.

براساس قانون، اگر فرد بیمه‌شده به علت تغییرات ساختار اقتصادیِ محل کار و بنا به تشخیص وزارتخانه مربوطه و تائید شناخته می شود و مشمول قانون بیمه بیکاری است. «بیکار موقت» شورای عالی کار شغل خود را از دست می دهد

این قانون در مورد بیمه‌شدگانی که به خاطر حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی شغل خود را از دست می‌دهند نیز صدق می‌کند.

ارادی یا غیرارادی بودن بیکاریِ فرد، به تشخیص کمیته‌ای متشکل از نمایندگانِ سازمان تأمین اجتماعی و اداره کار و امور اجتماعی محل اشتغال بیمه‌شده بستگی دارد.

برای گزارش بیکاری غیر ارادی خود فقط یک ماه فرصت دارید!!!!

برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداکثر تا ۳۰ روز از تاریخ بیکار شدن‌تان‌ دست به کار شوید و موضوع را به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی مربوطه اطلاع دهید و آمادگی خود را برای اشتغال مجدد اعلام کنید.

اگر بیشتر از یک ماه از بیکاری شما گذشته باشد، باید با شرح دلایل قانع‌کننده و نامه کارفرما به شعبه تامین اجتماعی که کُد کارگاه کارفرما در آنجا قرار دارد، مراجعه کنید.

قابل توجه است که مبلغ بیمه بیکاری اشخاص واجد شرایط از روز اولِ شروعِ بیکاری آنان محاسبه و پرداخت می‌شود.

 شرایط دریافت بیمه بیکاری چگونه است؟

مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی باشید

تبعه کشورهای دیگر نباشید

مستمری‌بگیر، بازنشسته یا از کارافتاده نباشید

پیش از بی کاری، حداقل یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید

کارفرما، دارای شغل آزاد یا بیمه‌شده اختیاری نباشید

به صورت غیر ارادی از کار اخراج شده باشید

بیکاری خود را تا ۳۰ روز پس از اخراج به اداره کار اعلام نمایید (البته در موارد خاص، بیش از ۳۰ روز نیز امکان‌پذیر است).

*** نکته : افرا بیمه شده ای که به دلیل حوادث غیر مترقبه مانند : سیل، زلزله، آتش سوزی و… کار خود را از دست می دهند، برای دریافت بیمه بیکاری نیازی به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه برای مدت زمان مشخص را ندارند.

 مدت زمان پرداخت بیمه بیکاری

مدت زمان دریافت مقرری بیمه بیکاری به سابقه پرداخت حق بیمه توسط شما در زمان اشتغال بستگی دارد. با این حال مدت زمان دریافت بیمه بیکاری، از ۳۶ ماه برای افراد مجرد و ۵۰ ماه برای بیمه‌شده‌های متأهل و متکفل بیشتر نیست.

 *** نکته: افراد مسنی که در زمان بیکار شدن 55 سال سن و یا بیش از سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند، (در صورت عدم اشتغال) می‌توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است ؟

طبق قانون، مقرری روزانه بیمه بیکاری ۵۵% متوسط دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه فرد بیمه‌شده است. برای افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) ۱۰% حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری به این مبلغ اضافه می‌شود، اما در هر صورت مبلغ کُلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین‌شده برای هر سال کمتر، یا از ۸۰% متوسط دستمزد یا حقوق بیمه‌شده بیشتر باشد.

در ضمن، مبلغ بیمه بیکاری بین دهم تا پانزدهم هر ماه به حساب شما در بانک رفاه واریز می‌شود. بنابراین، برای دریافت مقرری حتما باید در این بانک حساب داشته باشید.

در چه شرایطی بیمه بیکاری حذف می شود؟

مجدداً مشغول به کار شود

بدون دلیل موجه از شرکت در دوره‌های کارآموزی یا سوادآموزی خودداری کند

از قبول شغل تخصصی خود یا شغل مشابهی که به او پیشنهاد شده، خودداری کند

مشمول استفاده از مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی شود

با دریافت دستمزد مدت بلاتکلیفی به کار اولیه‌اش برگردد

فوت کند

مدت‌زمان قانونی دریافت مستمری بیکاری بیمه‌شده (که در بالا درباره نحوه محاسبه آن توضیح داده شد) به پایان برسد

نکته پایانی :

ممکن است از زمان نوشتن این مطلب تا زمان مطالعه شما قوانین تغییراتی کرده باشد ؛ برای دریافت آخرین تغییرات می توانید از اداره کار محل اقامت خود استعلام های لازم را انجام دهید .

دیدگاه خود را به ما بگویید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فیلدهای دلخواه برای نمایش را انتخاب کنید. سایر فیلدها مخفی می شود. برای ترتیب دلخواه فیلدها را به محل دلخواه بکشید و رها کنید.
 • عكس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • موجودی
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • وزن
 • ابعاد
 • اطلاعات تکمیلی
برای مخفی شدن نوار مقایسه، بیرون از کادر کلیک کنید
مقایسه